گزارش تصويري

جلسه کمیته اجرایی با حضور معاون استاندار قم بازدید معاون استاندار قم از کتابخانه موقت(نوروزی) دانش آموزان  در دبیرستان امام صادق (ع) بازدید معاون استاندار از اجرای طرح آرامش بهاری
اوقات شرعي

استان قم از دیرباز به دلیل وجود بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه (علیها سلام) و مسجد مقدس جمکران سالانه پذیرای خیل عظیم عاشقان اهلبیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) بوده است. از طرفی با توجه به قرار گرفتن در محور مواصلاتی 18 استان کشور همواره حضور میلیونی مسافرین در ایام مختلف سال را در این استان رفت و آمد داشته و در مناسبت‌های مختلف نیز همچون نوروز، نیمه شعبان، نیمه خرداد و … استان قم شاهد حضور انبوهی از زائرین و مسافرین بوده و در بسیاری از ایام تعطیل سال بواسطه فاصله کوتاه با کلانشهرهای پرجمعیتی مثل تهران، اراک و اصفهان خانواده‌های زیادی ترجیح می‌دهند تعطیلات خود را در قم سپری کنند.

بر اساس برآوردها و اعلام مسؤولین استان سالانه حدود بیست میلیون نفر وارد استان قم شده که از این تعداد حدود دو میلیون نفر را زائرین غیرایرانی تشکیل می‌دهند. اگرچه به دلیل کمبود امکانات رفاهی خصوصاً فضاهای اقامتی رسمی همچون هتل و مهمانپذیر آمار زائرینی که اقامت شبانه دارند نسبت به برخی دیگر از استان‌های بزرگ کمتر می‌باشد لیکن زائرین و مسافرین برای زیارت و همچنین رفع نیازهای اولیه خود از جمله تأمین سوخت، ارزاق، امور امدادی و درمان و … هرچند برای ساعاتی هم که شده در این استان متوقف می‌شوند، گرچه متأسفانه این موضوع در بسیاری از گزارشات مغفول مانده و در برخی رتبه بندی‌های انجام شده در خصوص استان‌های مسافر پذیر جایگاه واقعی قم در نظر گرفته نمی‌شود!

از سال‌ها پیش ستادی متشکل از دستگاه‌های اجرایی و به ریاست عالی‌ترین مقام استان تشکیل شده تا بتواند خدمات مناسبی به زائرین ارائه نماید. ستاد تسهیلات زائرین استان مأموریت‌های مختلفی را در حوزه‌های اسکان و اقامت، امداد و درمان، امنیتی و انتظامی، فرهنگی و اطلاع رسانی، تأمیت ارزاق و مایحتاج، خدمات شهری و رفاه عمومی، حمل و نقل و ترافیک و پشتیانی تعریف نموده تا بدینوسیله در تمامی موضوعات مرتبط با نیاز زائرین برنامه ریزی و تصمیم گیری نماید. در حقیقت کار این استاد علاوه بر برنامه ریزی برای رفع نیازهای زائرین، ایجاد هماهنگی و هم افزایی بین دستگاه‌های اجرایی استان برای استفاده بهینه از منابع و ظرفیت‌های موجود بوده و در نهایت با وجود یک نظارت عالیه،کاستی‌ها شناسایی و مشکلات پیش آمده مرتفع گردد. اکنون ستاد تسهیلات زائرین نه بعنوان یک ستاد موقتی بلکه بصورت نهادی ثابت که در طول سال به خدمت رسانی می‌کند شناخته شده و ستاد آئینه خدمات رسانی کل مجموعه دستگاه‌های استان است که وظایف خود را متناسب با نیاز زائرین در قالب یک کالبد ارائه می‌دهند.

اگرچه ستاد تسهیلات زائرین استان در طی سالهای فعالیت، تجارب ارزشمندی کسب نموده و توانسته با استفاده از توان دستگاه‌های اجرایی خدمت رسانی مناسبی به زائرین داشته باشد لیکن هنوز اشکالات در برخی حوزه‌ها قابل ملاحظه است که عمدتاً مربوط به کمبود منابع مالی می‌باشد. همانگونه که ذکر شد استان قم در مناسبت‌های مختلف مذهبی و ملی میزبانی جمعیت عظیمی از زائرین را بر عهده دارد که بعنوان نمونه می‌توان به نیمه شعبان اشاره نمود که ظرف مدت بسیار کوتاهی بیش از دو میلیون نفر در قم حضور دارند و این در حالی است که هیچگونه منابع اعتباری برای مدیریت این مراسم و پشتبانی آن در نظر گرفته نشده است و بایستی مسؤولین محترم کشوری با در نظر گرفتن موقعیت قم بعنوان ام القرای جهان اسلام نسبت به اختصاص اعتبارات لازم بصورت فرا استانی برای فعالیت در سطح ملی و جهانی اقدام نمایند تا انشاء الله قم بعنوان پایتخت مذهبی و قطب زیارتی ایران اسلامی بتواند نقش محوری خود را بخوبی ایفا نماید.

اخبار پربازديد
نظرسنجي
به نظر شما اولويت دار ترين نياز زائرين قم كدام گزينه است؟

مسائل فرهنگي
خدماتي و رفاهي
تفريحي و اوقات فراغت
اطلاع رساني و راهنمايي

پیوندهای مرتبط

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداري قم میباشد